General Information

Tisan Mersin’in Silifke ilçesine bağlı,Yeşilovacık beldesi sahilinde, mavi ve yeşilin buluştuğu koyda, Yunan kolonisi olarak kurulan antik kent, tarihi kalıntılarının yanısıra, doğal güzellikleriyle görenleri adeta büyülüyor. Akdenizin saklı cenneti olarak adlandırılan turkuaz rengi koy, Silifke İlçesinin güneybatısında bulunuyor. Bugün TİSAN adıyla bilinen APHRODİSİAS antik kenti, beldenin denize uzanan burnunda yaralıyor.
Doğu ve Batı olmak üzere birbirinden güzel iki koyu vardır.
Tisan adıyla bilinen Afrodisyas Klikyan antik bir kenttir de; Helen dilinde “Aphrodite’ye adanmış, Aphrodite Yurdu” anlamındadır. Bilindiği gibi, Anadolu’da Afrodit’e adanmış birçok antik şehir bulunmaktadır. Toroslar’dakinin, öteki adıyla Klikya’dakinin adı Afrodisyas Klikyan’dır.
Romalıların ve Bizanslıların yaşadığı bu antik kentte,o zamanlardan kalma fazla bir şey yok, çünkü fazlasıyla tahrip edilmiş. Ancak Bizans döneminden kalma bir kilisenin tabanındaki mozaik resimler sağlam olarak günümüze kadar kalabilmiş. Mozaikteki keklik, ördek, karabatak, yani o yöreye ait kuşların resimleri hala canlılığını koruyor.   Bembeyaz kumlardan oluşan, mercan koylarını andıran türkuaz rengi iki cazibeli kumsalı bulunmaktadır. Doğu ve Batı, iki ayrı sahilinin bulunması rüzgârın doğudan ve batıdan esişine ve dalgaya göre insanlara seçenekler sunmaktadır. Tisan Tatil Köyü doğaya ve denize zarar verilmeden kurulmuş olması insanı sevindirmektedir. Tisan’ın güzelliğine güzellik katan Doğuya bakan koyun karşısında irili ufaklı iki de adası vardır. Oraya yüzerek gidip gelmek tatilcilere ayrı bir haz vermektedir.Sessizliği, doğayı, denizi, tarihi sevenler için güzel bir mekandır, insana huzur verir. Gençler için tavla atıp denize girecekleri sahil kafeleri bulunmaktadır. Doğayı, sessizliği ve dinginliği arayan insanlar için biçilmiş kaftandır Tisan.

Copyright 2017. Tüm Hakları Saklıdır / carettabilişim